whatsapp
 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Her yıl yüzlerce insan göz kapağı ameliyatı olmaktadır. Yapılan son operasyonlara bakıldığında göz kapağı estetiği (blefaroplasti), burun estetiği (rinoplasti) ve meme estetiği (mamoplasti) ile birlikte dünyada en çok uygulanan 3 estetik operasyondan bir tanesi haline gelmiştir. Günümüzde sosyal hayatta gözlerin ne kadar dikkat çektiği ve belirgin odak noktası kabul edilmesi bu artışın nedenlerinden biridir. Bu durumu tahmin etmek aslında çok da zor değil! Çünkü yeni tanıştığımız birisi ile iletişim kurabilmek için ilk olarak kendisinin gözlerine bakarız, bizler gözlerimiz ile sever ve üzülürüz. Bu sebepten dolayı göz kapaklarının estetik bir şekilde olması çok önemlidir.

 

Göz kapağı estetiği yaptırmak isteyen insanlar kimi zaman güzellik beklentisi kimi zaman da çökmüş, gevşemiş, ağırlaşmış ve estetik görünümünü kaybetmiş göz kapaklarından kurtulma ihtiyacıdır. Düşmüş göz kapakları, üst kapaklarda ağırlık yapan ve özellikle dış kısımlardan sarkarak görme alanını da kapatan, fazla cilt dokusu, göz altı torbaları, göz altı çöküklükleri ve morluklar insanlarda birçok probleme neden olmaktadır. Bunların dışında yaşlı ve yorgun görünmemize neden olduğu gibi görüş açısını da etkilediği çoğunlukla karşımıza çıkan problemlerden biridir.

 

Göz kapağı operasyonları sadece üst kapaklara ve alt kapaklara yönelik olarak aynı veya ayrı seanslarla planlanabilir. Genel olarak blefaroplasti ameliyatı göz kapaklarındaki fazla oluşmuş cildin alınımı olarak ifade edilebilir.

 

Hastaların işe dönüşü genelde ofis çalışanları için 3 gün sonrasıdır ancak göz çevresindeki morluk ve şişlik oluşumunu göz önünde bulundurulmalıdır. Fiziki güç gerektiren çalışma alanlarındaki hastaların 10 gün kadar istirahat etmeleri sağlık açısında daha uygundur. İyileşme sürecini kontrollü ve sistematik takip eden hastalar uzun yıllar gözkapaklarının yeni yapılarını ve sağlıklarını koruyacaktır.

 

 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) nasıl yapılır?

 

Genelde 18 yaşın üstünde, fiziksel ve ruhsal sorunu olmayan her birey göz kapağı estetiği olabilir. Göz kapaklarının yapısının bozulmasında genetik, zaman ve yer çekimi gibi etkenler önemli faktörlerdendir. Kimi bireylerin yaşına rağmen göz çevresi diri ve güzel dururken, kimi bireylerde genetik faktörlerden dolayı erken yaşlarda göz kapaklarında sarkmalar, gözaltında torbalanmalar görülebilir. Göz amaliyatı yapılacak bireye mutlaka detaylı göz testleri yapılmalıdır. Muayene esnasında gözlerde herhangi başka bir rahatsızlık varsa; örneğin kuru göz veya glokom (göz tansiyonu) gibi bunların mutlaka tespiti ve operasyona engel bir durum oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmelidir. Ek olarak travma öyküsü, kullandığı ilaçlar tıbbı geçmişi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

 

 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) nasıl yapılır?

 

Blefaroplasti ameliyatı genellikle sedasyon da uygulanan lokal anestezi altında yapılır. Hastanın genel anestezi altında tam olarak uyumaması daha güvenli hem de doktor açısından hastanın kooperasyonuna ihtiyaç olduğu anlar için daha uygundur.Gözkapakları hareketli dokular olduklarından burun veya memenin aksine cerrah operasyon esnasında hastadan gözlerini açıp kapatmasını, aşağı yukarı bakmasını isteyebilir ve gerekli simetri ayarlarını kontrol edebilir. Göz kapağı operasyonu, uygulanacak yönteme göre faklılık gösterir, bu işlem 1-2 saat aralığında sürmektedir.

 

Operasyon esnasında üst ve alt kapaklar ayrı ayrı düzeltilebilir. Kapak estetiği sırasında mevcut bir kapak düşüklüğü (ptosis) veya herhangi bir kapak deformitesi varsa bunlar da aynı seansta düzeltilmelidir. Alt kapak operasyonları zaman zaman yüz ortası germe işlemi ile birleştirilebilir. Operasyon esnasında üst kapaklar için kapak üstünde cildin katlanmasıyla oluşan doğal çizgiler kullanılarak altta ise yine kirpik dibindeki ince doğal hatlar kullanılarak veya uygun hastalarda alt kapak iç yüzeyinden uygulanır ve çok ince estetik dikişlerle kapatılır, böylelikle sonrasında belirgin bir kesi izi genellikle kalmaz. Çok düşük bir ihtimal dahilinde, yara yeri reaksiyonu (keloid) oluşturan bireylerde kesi izleri kalabilse de bunları sonrasında lazer ile gidermek mümkündür.

 

Operasyon sonrası hastalar aynı gün taburcu olabilirler ve gözlerde bandaj kullanılmaz. Operasyon veya sonrasında ağrı durumu çok düşük ihtimalde olur, minimal derecede ağrısı oluşan bireyler ağrı kesici ile tedavi yöntemine başvurabilir. Yine aynı şekilde bireye bağlı şekilde göz kapaklarında kaşıntılar meydana gelebilir, şişlik, morluk oluşması normaldir. Operasyon sonrası özellikle ilk 3 gün yoğun buz uygulaması yapılmalı, krem ve göz damlaları ile tedavi iyileştirilmelidir. Dikiş kullanılmışsa eğer 10 gün içerisinde bu dikişler alınabilir. Operasyondan sonra hasta, hızlı bir şekilde normal yaşantısına dönebilir. Post-op dönemde gözler kapatılmadığı için ilk günden okumak yazmak, televizyon seyretmek ve bilgisayar kullanmak aşırıya kaçmayarak serbesttir.

 

Hastalar genelde 3 gün sonra sosyal hayatlarına devam edebilirler. Fakat ağır sporlara yaklaşık 2-3 hafta ara vermek hastalar için tavsiye edilen bir süreçtir. Dikişler alındıktan 2 hafta sonra spor aktiviteleri yapılabilir. Kontakt lens ise yine dikişler alındıktan 10 gün sonra kullanılabilir. Hastaların işe dönüşü genelde ofis çalışanları için 3 gün sonrasıdır ancak göz çevresindeki morluk ve şişlik oluşumunu göz önünde bulundurulmalıdır. Fiziki güç gerektiren çalışma alanlarındaki hastaların 10 gün kadar istirahat etmeleri sağlık açısında daha uygundur. İyileşme sürecini kontrollü ve sistematik takip eden hastalar uzun yıllar gözkapaklarının yeni yapılarını ve sağlıklarını koruyacaktır.

 

 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sonrası riskler nelerdir?

 

Gözkapağı estetiği ameliyatları ve sonrasındaki riskleri anlayabilmek ve bunlara engel olabilmek için göz ve çevresinin anatomisine hakim olmak oldukça önemlidir. Gözkapakları hareketli ve narin yapılardır ve aynı zamanda gözler için önemli yapıları barındırırlar. Gözlerin içerisinde durduğu boşlukta (orbita), birçok yapıyla içiçe oldukça karmaşık bir anatomik ilişki içerisindedirler.

 

Kapak operasyonları planlanırken, ister estetik ister sağlıkla ilgili nedenlerden olsun bölgenin anatomik yapısı ve fonksiyonlarına, okuloplastik cerrahinin inceliklerine hakim bir hekim ile çalışılması operasyon sonrası riskleri minimalize etmek için en güvenli yöntemdir. Operasyon ne olursa olsun görme yetisinin korunması en önemli konudur.

 

Ayrıca göz kapaklarının estetiği, fonksiyonunun korunması, yapılacak işlem sonrası anatomik veya fonksiyonel hasarlar bırakılmaması en önemli konulardandır. DOCTOR ZEN CLİNİC olarak bu alanda 20+ yılı aşkın tecrübe birikimi ve binlerce vaka deneyimiyle kapak operasyonları sonrası tatsız günler geçirmenizi önleyecek sayılı okuloplastik cerrahi kliniklerden birisiyiz.

 

 

İkinci kez göz kapağı ameliyatı (düzeltme) yapılabilir mi?

 

Daha önce göz kapağı ameliyatı olmuş bir bireye belirli bir zaman sonra tekrardan müdahale etmek durumunda kalınabiliyor. Bu gibi durumlara fazla alınan cilt dokusu, yeteri kadar alınmayan doku, yağ paketlerinin yerleşiminin olması gerektiği gibi ayarlanmaması, kas dokusunun şekillendirilmesinin tam olmaması ve hatta dışarı doğru fıtıklaşmış gözyaşı bezlerinin yerlerine alınamaması gibi birçok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Fakat sebep ne olursa olsun göz kapaklarına yeniden müdahale hastanın göz kapağı yapısına göre değişkenlik göstebilmektedir. Göz kapağı ameliyatı hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için DOCTOR ZEN CLİNİC Uzman Sağlık Danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Eyelid Surgery

Doctor Zen’e Sorun!

Aklınızdaki Tüm Soruları Cevaplamak İçin,
Doctor Zen Sizi Bekliyor.

  Kişiye Özel Sağlık Programı

  Doctor Zen Clinic'te, Kişiye Özel Saç Ekimi Programı Hazırlanır.

  En Kısa Sürede Saçlarınıza Kavuşursunuz

  Doctor Zen Clinic'de 3 Ay Gibi Bir Sürede Artık Değişimi Fark Edersiniz.

  Fiber Fue Saç Ekimi Tekniği

  Dünyada İlk ve Tek Doctor Zen Clinic‘te Uygulanan 'Fiber FUE Saç Ekim Tekniği' ile ağrı ve sızı hissetmeden tedavi olursunuz.

  Doctor Zen Clinic - Saç Ekimi - Hair Transplant

  SAÇ EKİMİ

  Dünyada İlk “Doctor Zen Clinic” ile Geliştirilen Onaylı “Fiber FUE Saç Ekim Tekniği” Sayesinde, Uzman Kadromuz ve Kişiye Özel Sağlık Danışmanlarımız Eşliğinde Artık Eski Saçlarınıza Çok Kısa Sürede Kavuşun.

  Doctor Zen Clinic - Estetik, Plastik Cerrahi

  PLASTİK CERRAHİ

  Yağ aldırma, botox, göğüs küçültme ve büyütme, burun estetiği, dudak kaldırma gibi bir çok alanda tüm estetik operasyonlarımız; alanında uzman kadrosu ve kişiye özel sağlık danışmanınız eşliğinde kendi merkezimizde yapılmaktadır.

  Doctor Zen Clinic - Diş Beyazlatma - Diş Sağlığı

  DİŞ TEDAVİLERİMİZ

  Gülüş Estetiğinden, İmplant Tedavisine Kadar, Ağız ve Diş Sağlığınız ile ilgili Tüm Tedavileriniz, Uzman Kadromuz ve Özel Sağlık Danışmanlarımız Eşliğinde, Size Özel Tedavi Yöntemleri ile Yapılmaktadır.

  Fiber Fue Saç Ekimi

  Doctor Zen’in geliştirdiği Fiber Fue saç ekim yöntemi, saç ekim tekniği sayesinde 3 ayda kellik problemini ortadan kaldırıyor.

  Micromotor Saç Ekimi Tekniği

  Micromotor saç ekimi tekniği de aynı manuel punç tekniğinde olduğu gibi FUE saç ekimi yönteminin alt dalıdır.

  DHI Saç Ekimi Tekniği

  DHI saç ekimi tekniği yani Direct Hair Transplant işlemi, greftlerin nasıl toplandığı değil nasıl ekildiği ile ilgili bir işlemdir.

  Safir FUE

  Saç ekimi yaptıracak kişiye herhangi bir ağrı, acı ve sancı hissi yaşatmayan Safir FUE yöntemi, konforlu ve estetik saç ekimi yaptırmanın yolunu sunuyor.

  FUE Perkutan Yöntemi

  Fue Perkutan yöntemi ile deriye ekilen sağlıklı saç köklerinin miktarı bazı saç ekim yöntemlerine göre çok daha fazladır.

  PRP

  PRP işlemi, kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak vücuda enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemden elde edilen plazma plateler denilen hücreler açısından oldukça zengindir.

  SAÇ EKİM YÖNTEMİNDE SONUÇLAR

  Klasik Saç Ekim Yöntemleri ile Doctor Zen Clinic‘e ait ve “Dünyada İlk ve Tek” Uygulanan Doctor Zen Clinic‘e ait “Fiber FUE Saç Ekim Tekniği” ile Hastalarımızdaki Uygulama Sonuçları.

  FiBER FUE SAÇ EKİMİ0%
  SAFİR FUE YÖNTEMİ0%
  DHI SAÇ EKİM TEKNİĞİ0%

  Kişisel Sağlık Danışmanlarımıza:
  (+90) 212-347 55 54’den Hemen Ulaşın…

  Aklınızdaki tüm sorulara cevap alabileceğiniz, tüm tedavi sürecinde sizlere eşlik edecek “Kişisel Sağlık Danışmanlarımız” sizleri bekliyor.