whatsapp
 

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasty) Nedir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

 

Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır.

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında doğumsal olarak var olan kusurların düzeltilmesi, sonradan oluşan veya yaralanmalardaki şekil bozukluklarının onarılması için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum zorluklarını iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

Bazı vakalarda şekil bozukluğu sadece görsel açıdan rahatsızlık vermesi sebebiyle düzeltilirken çoğu kişide solunum bozukluğu gibi problemlere yol açması nedeniyle de tercih edilebilmektedir.

Burun estetiğinde burun küçültülüp büyütülebilir, üst dudağa göre açısı değiştirilebilir, burnun uç kısmının şekli değiştirilebilir, girinti ve çıkıntılar estetiksel olarak iyileştirilebilir. Operasyon sırasında, plastik cerrah ufak bir kesi yolu ile kemik ve burnu destekleyen kıkırdakların bulunduğu kısıma ulaşır. Operasyondan sonraki beklenti sonucuna göre bir miktar kemik ve kıkırdak çıkarılabilir ya da eklenebilir. Çoğunlukla  kayan septum kıkırdağı burnun simetrisini bozarak burun deliklerini kapatıp rahat ve sağlıklı solunumu engeller. Anestezi altında “deviasyon (nefes almayı zorlaştıran burun içi şekil bozuklukları) operasyonu ile birlikte uygulanan Rhinoplasty operasyonu, sağlıklı bir solunum sağlamanın yanında estetik bir görüntü elde ederek, yaşam kalitenizin artmasını sağlamaktadır.

 

Burun ameliyatı öncesi hazırlık

Ameliyattan önce mutlaka hasta ile detaylı bir görüşme sağlanmalıdır. Muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi ile burnun iç kısmı hakkında bilgi elde edilinir. Burun ameliyatı işlemi sonrasında ise doktorunuz size kullanmamanız gereken ilaçlar hakkında bilgi verir.

 

Doctor Zen Clinic’te Ameliyat süresi ve Anestezi

Genel de ameliyat süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte 2-3 saat arasında değişebiliyor. Bu ameliyat rinoplasti, sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ancak hastaların genel anestezi altında ameliyat edilmesi hasta ve cerrah açısından çok daha rahat olmaktadır.

 

Ameliyat Tekniği

Burunda minimal deformite varlığında kapalı ameliyat yeterli olacaktır. Ancak, genellikle burun ucuna yönelik işlemleri de gerektiren burnun genel görünümünü değiştirecek olan ameliyatlarda açık teknik kullanılmaktadır. Bu teknikte kolumella denen ve her iki burun deliğinin ortasında yer alan yapıdan gerçekleştirilecek bir kesi ile burun derisi, altındaki kıkırdak ve kemik yapıdan ayrıştırılarak operasyon yapılmaktadır.

 

Burun sırtındaki kemer düzleştirildiğinde burun çatısı açık hale gelir ve burun kemiklerinin kırılarak bu açıklığın giderilmesi gerekilmektedir. Burun kemiklerinin dışında kalan kıkırdak dokunun, özellikle de burun ucunun şekillendirilmesi için cerrahi dikiş materyalleri ve kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle bu işlem için primer rinoplasti olguları dediğimiz, ilk kez ameliyat olacak hastaların burun septumundan alınan kıkırdak dokusu yeterli olmaktadır. Fazla kıkırdak dokusu gereken durumlarda kulak yada kaburgadan alınacak kıkırdak dokusu operasyon için kullanılabilir. Ameliyatın sonunda burun içine silikon tampon, burun dışına ise termoplastik atel konulmakta ve bunlar sırasıyla 2 ve 7 gün sonra çıkarılmaktadır.

 

Ameliyat Sonrası Dönem

Burun estetiği sonrası erken dönemde bulantı hissi ve baş dönmesi olabilmekle beraber bu gibi durumlar ilaç tedavisi ile oldukça rahat bir şekilde geçirilebilmektedir. Erken dönemde yüzde şişlik ve göz çevresinde morluklar olabilir. Morlukların kaynağı genellikle kemiklerin şekillendirilmesi sırasında cilt altına sızan kan olup herhangi bir şekilde probleme sebep olmayacak ve endişe edilmemesi gerekilen bir durumdur. Ameliyat sonrası erken dönemde uygulanacak buz tedavisi bu morlukların ve ağrının azalmasında oldukça etkilidir.

Ameliyat sonrasında burunda geçici his kayıpları, dolgunluk hissi, şişlik görülebilir ve bunlar zamanla düzelmeye başlarlar. Ameliyat sonrasında burun içinde kabuklanma ve buna bağlı solunum yolunun kapanmasını önleme ve mukozanın nemlendirilmesi amacıyla serum fizyolojik ya da benzer sıvılarla yumuşak irrigasyon faydalı olmaktadır.

 

Ameliyatın olası komplikasyonları

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da komplikasyonları olmaktadır. Bunlar arasında enfeksiyon, solunum sıkıntıları, ameliyattan sonra istenilen başarı elde edilememesi, septum perforasyonu, uyuşukluk gibi durumlar oluşabilir. Doctor Zen olarak 20+  aşkın  süredir profesyonel sağlık hizmeti veren bir klinik olarak bu gibi komplikasyonlarla karşılaşmamak adına burun estetiği operasyonlarını çok büyük titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

 

Burun ameliyatı ücreti

Doctor Zen olarak burun estetiği yaptırmak isteyen hastalarımızın bizlere en sık sorduğu sorulardan birisidir bu. Aslında bu sorunun tek bir yanıtı yoktur çünkü bu hastanın anatomisine bağlı olduğu kadar, kullanılacak ameliyat yöntemi gibi pek çok duruma göre farklılık göstermektedir.

Burun Estetiği

Doctor Zen Clinic’e Sorun!

Aklınızdaki Tüm Soruları Yanıtlamak İçin,
Doctor Zen Clinic Sizleri Bekliyor.

  Kişiye Özel Sağlık Programı

  Doctor Zen Clinic'te, Kişiye Özel Saç Ekimi Programı Hazırlanır.

  En Kısa Sürede Saçlarınıza Kavuşursunuz

  Doctor Zen Clinic'de 3 Ay Gibi Bir Sürede Artık Değişimi Fark Edersiniz.

  Fiber Fue Saç Ekimi Tekniği

  Dünyada İlk ve Tek Doctor Zen Clinic‘te Uygulanan 'Fiber FUE Saç Ekim Tekniği' ile ağrı ve sızı hissetmeden tedavi olursunuz.

  Doctor Zen Clinic - Saç Ekim Merkezi

  SAÇ EKİMİ

  Dünyada İlk “Doctor Zen Clinic” ile Geliştirilen Onaylı “Fiber FUE Saç Ekim Tekniği” Sayesinde, Uzman Kadromuz ve Kişiye Özel Sağlık Danışmanlarımız Eşliğinde Artık Eski Saçlarınıza Çok Kısa Sürede Kavuşun.

  Doctor Zen Clinic - Plastik/Estetik Operasyonlar

  PLASTİK CERRAHİ

  Yağ aldırma, botox, göğüs küçültme ve büyütme, burun estetiği, dudak kaldırma gibi bir çok alanda tüm estetik operasyonlarımız; alanında uzman kadrosu ve kişiye özel sağlık danışmanınız eşliğinde kendi merkezimizde yapılmaktadır.

  Doctor Zen Clinic - Diş Sağlığı

  DİŞ TEDAVİLERİMİZ

  Gülüş Estetiğinden, İmplant Tedavisine Kadar, Ağız ve Diş Sağlığınız ile ilgili Tüm Tedavileriniz, Uzman Kadromuz ve Özel Sağlık Danışmanlarımız Eşliğinde, Size Özel Tedavi Yöntemleri ile Yapılmaktadır.

  Fiber Fue Saç Ekimi

  Doctor Zen’in geliştirdiği Fiber Fue saç ekim yöntemi, saç ekim tekniği sayesinde 3 ayda kellik problemini ortadan kaldırıyor.

  Micromotor Saç Ekimi Tekniği

  Micromotor saç ekimi tekniği de aynı manuel punç tekniğinde olduğu gibi FUE saç ekimi yönteminin alt dalıdır.

  DHI Saç Ekimi Tekniği

  DHI saç ekimi tekniği yani Direct Hair Transplant işlemi, greftlerin nasıl toplandığı değil nasıl ekildiği ile ilgili bir işlemdir.

  FUE Implanter Saç Ekimi

  Fue Implanter saç ekimi yöntemi, FUE yöntemi ile yapılan saç ekimleri için farklı bir uygulanma şeklidir.

  Safir FUE

  Saç ekimi yaptıracak kişiye herhangi bir ağrı, acı ve sancı hissi yaşatmayan Safir FUE yöntemi, konforlu ve estetik saç ekimi yaptırmanın yolunu sunuyor.

  FUE Implanter Saç Ekimi

  Fue Implanter saç ekimi yöntemi, FUE yöntemi ile toplanan saç köklerinin kısa sürede ekilmesini sağlayan bir uygulamadır.

  FUE Perkutan Yöntemi

  Fue Perkutan yöntemi ile deriye ekilen sağlıklı saç köklerinin miktarı bazı saç ekim yöntemlerine göre çok daha fazladır.

  PRP

  PRP işlemi, kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak vücuda enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemden elde edilen plazma plateler denilen hücreler açısından oldukça zengindir.

  SAÇ EKİM YÖNTEMİNDE SONUÇLAR

  Klasik Saç Ekim Yöntemleri ile Doctor Zen Clinic‘e ait ve “Dünyada İlk ve Tek” Uygulanan Doctor Zen Clinic‘e ait “Fiber FUE Saç Ekim Tekniği” ile Hastalarımızdaki Uygulama Sonuçları.

  FiBER FUE SAÇ EKİMİ0%
  SAFİR FUE YÖNTEMİ0%
  DHI SAÇ EKİM TEKNİĞİ0%

  Kişisel Sağlık Danışmanlarımıza:
  (+90) 850-218 17 98’den Hemen Ulaşın…

  Aklınızdaki tüm sorulara cevap alabileceğiniz, tüm tedavi sürecinde sizlere eşlik edecek “Kişisel Sağlık Danışmanlarımız” sizleri bekliyor.